Jún
13

Záhradník radí

Čo uvíta Vaša záhrada v apríli

Stromy a kry
Zrežte vresovce kvitnúce v zime, súkvetia postupne odstraňujte podľa toho, ako strácajú farbu. Urobte miery rez krov, ktoré už odkvitli. Patria k ním skoro kvitnúce plamienky a dulovec japonský. Po odkvitnutí radikálne zrežte zlatovky. Ručne odstraňujte zvädnuté kvety skoro kvitnúcich azaliek a rododendrónov. Odstráňte namrznuté výhonky ruží, zrežte ich až k nepoškodeným púčikom. Priviažte výhonky ťahavých ruží, aby kvitli čo najbohatšie, vyviažte ich vodorovne. Dodajte substrát stromom a krom pestovaným v nádobách. Vymeňte vrchných 5 cm substrátu, podľa potreby dodajte pomaly sa rozpúšťajúce hnojivo.

Trávnik
Celý trávnik prevzdušnite, vyhrabte a pohnojte. Ručne vytrhajte trváce buriny a s koreňmi, v krajnom prípade použite chemický prípravky. Apríl je dobrý čas na výsev nového trávnika, prípadne pokládky trávového koberca. Vysejte poškodené plochy trávnika a nasypte na ne ílovitú zeminu. Nové trávniky z ľahka povalcujte.

Bylinky
Vysaďte von otužilé bylinky ako vavrín, yzop, ľevanduľa, mäta, rozmarín a šalvia. Vysievajte jednoročné bylinky. Medzi ne patrí kôpor, fenikel, petržlen, majorán.

Kvety a cibuľoviny
Vysaďte hľuzy. Koncom mesiaca vysádzajte chryzantémy, georgíny, kornútovky a mečíky. Vysádzajte neskoro kvitnúce trvalky. Rozmnožujte trvalky. Odstraňujte zvädnuté kvety, čím podporíte ďalšie kvitnutie. Tak zabránite tvorbe semien. Rastliny v nádobách, ktoré boli počas zimy vo vnútri, vyneste von. Prebuďte rastliny zo zimného spánku, zvýšte zálievku a každých štrnásť dní prihnojujte.